Hévíz polgármestere minden évben, legalább egy napra furcsa ruhába öltözik. Keménykalappal és sétapálcával kezében járja végig a város utcáit. Nem bohócot csinál magából, hanem élvezi azt “szerepjátékos” felvonulást, amely a „boldog békeidőket” idézi. Magyarországon ritkaság, hogy egy hivatalos személy ennyire „kivetkőzzön magából” és a komoly polgármesteri szerepéből egy hétköznapi turistává változzon át, legalább néhány órára. A város első embere most a megyei újságnak adott erről interjút.
Ha itthon nem is találkozhatunk hasonló „szerepjátékokkal”, mert elöljáróink túl komolyan veszik magukat, máshol azért vannak jó példák. Obama például gyakran ölti fel az egyetemi talárt, ha diákok előtt szólal fel. De, ha jótékonysági akcióról van szó, akkor San Francisco zsarujának is szívesen beöltözik. A komolyabb események alkalmával, nem ritka, hogy Merkel asszony katonai gúnyát visel, Putyin pedig rendszeresen fotóztatja magát, a haditengerészet egyenruhájában. Talán a hévízi, történelemi időutazásra leginkább az angol lóversenyek hasonlatosak, ahol még a királyi család is cvikkerrel, cilinderrel, sétabottal parádézik. Igaz, az angolok néha túlzásba viszik a szerepjátékokat, néhány éve Vilmos herceg náci tisztnek öltözött, ami kiverte a biztosítékot Anglián kívül is.
A közszereplők mellett, a hétköznapi emberek is szeretik, ha néhány órára valaki más bőrébe bújhatnak. Ezt bizonyítják a kutatások is. A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) elemzései rámutatnak arra, hogy az elmúlt két évtizedben a kulturális turizmus egyértelmű megatrendként jelenik meg a világ turisztikai piacán. Az UNWTO becslései szerint a nemzetközi turizmus bevételeinek 40 százaléka a kulturális turizmusnak köszönhető. A kiállítások, épített örökség és a koncertturizmus mellett, egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a piacból az úgynevezett „beöltözős”, szerepjátékokkal teli események. Ezek közül talán a legismertebb a velencei karnevál, de egyre több olyan szerepjátékokkal teli esemény van Magyarországon is, amelyek a külföldieket is vonzzák. Ilyen például a Boldog Békeidők Hévíze fesztivál, amelyre már a német és osztrák turisták is jelmezben érkeznek. A rendezvény már tavaly is hozzájárult ahhoz, hogy a településre 1 milliónál több turista látogasson el.
„A 2010-ben indított Boldog Békeidők Hévíze fesztivál idén ünnepli jubileumi, ötödik születésnapját. A fesztivál a kiegyezés utáni „boldog békeidők” korszakát hivatott feleleveníteni. A 19. század végét, 20. század elejét rekonstruáló rendezvény az osztrák és német kultúrkörben is jól értelmezhető. Ennek az időszaknak egy jelentős része közös történelmi múltként is felfogható, ez az egyik oka annak, hogy szívesen jönnek a szomszédos országokból erre az eseménybe.” – olvasható a város közleményében.
Ennek a közös múltnak köszönhető, hogy nem csak az itt élők, de egyre több vendég is beöltözik és válik részévé az esemény nyitányaként megrendezett karneváli, jelmezes felvonulásnak. Fess urak, csinos dámák, huncut kisasszonyok, előkelő párok, vidám lurkók és táncosok képébe bújnak a turisták. S azon sem kell majd meglepődni, ha lovas hintón, vagy épp retro bringán vonul valaki a tömegben. Nem csak a jelmezrajongók örülhetnek, de a kultúra kedvelői is, hiszen a gasztronómiai és kézműves vásár mellett koncertek és előadások sora várja az érdeklődőket. Az ünnepség különlegessége, hogy 220 éve épült az első fürdőépület a Tófürdőn. A jelentős évfordulóra is megemlékezik a város, hiszen ekkor indult el a fürdőélet fejlődése a városban.
Kommentek